| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 60.8mm |
| Height | 88.8mm |
| Length | 17.5mm |
| Series | 19 Series |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Operating Temperature Range | -20 → +50°C |
| Turn On Time | 12ms |
| Turn Off Time | 8ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Dimensions | 88.8 x 17.5 x 60.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.