| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 77.1mm |
| Height | 89.7mm |
| Length | 14mm |
| Series | 38 Series |
| Input Current | 16.5mA |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
| Turn On Time | 0.05ms |
| Turn Off Time | 0.25ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Dimensions | 89.7 x 14 x 77.1mm |
| Relay Switching Classification | General Purpose Relay |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.