| Coil Voltage | 6V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Depth | 10.5mm |
| Height | 26mm |
| Length | 44.5mm |
| Series | KSL |
| Input Current | 35mA |
| Special Features | High Inrush Current |
| Relay Type | Single Phase |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Turn On Time | 1ms |
| Turn Off Time | 1ms |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Dimensions | 44.5 x 10.5 x 26mm |
| Control Resistance | 3.6mΩ |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.