| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 4 |
| Load Current Rating | 5A |
| Load Voltage Rating | 30 V dc, 250 V ac |
| Switching Voltage | 30 V dc, 250 V ac |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Depth | 35mm |
| Height | 100mm |
| Length | 31mm |
| Input Current | 10.5mA |
| Special Features | 5 A Rating by Optimal Designs for Wide Variety of Applications, Diode for Coil Surge Absorption, Double Wire Method Enables Branch Wiring, Each Relay has Independent Coils and Contacts for PLC Output Compatible, IP20 Protection Code for Push-In Plus models, LED Operation Indicator, Push-In Plus Terminal Enables Work Reduction and Requires no Retightening, Short Bars, TUV Certification for Push-In Plus Terminal, UL and CSA Certification for Standard Models, VDE Certification for Screws Terminal |
| Operating Temperature Range | -25 → +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Life | 20000000 (Mechanical) cycles, 70000 (Electrical) cycles |
| Dimensions | 31 x 35 x 100mm |
| Relay Switching Classification | Solid State Relay |
| Control Resistance | 100 (Contact)mΩ |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.