| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 10.6mm |
| Height | 53.5mm |
| Length | 75mm |
| Series | EMG 10-REL/KSR-G 24/1-LC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.