| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Minimum Input Voltage | 12V dc |
| Maximum Input Voltage | 12V dc |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Depth | 6.2mm |
| Height | 80mm |
| Length | 94mm |
| Series | PLC-RPT- 12DC/21 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 15.3mA |
| Operating Temperature Range | -40 → +60°C |
| Turn On Time | 5ms |
| Turn Off Time | 8ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 94 x 6.2 x 80mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.