| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Maximum Input Voltage | 230V ac |
| Switching Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 14mm |
| Height | 80mm |
| Length | 94mm |
| Series | PLC-RPT- 12DC/21HC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 33mA |
| Special Features | Degree of protection RT II |
| Operating Temperature Range | -40 → +60°C |
| Turn On Time | 8ms |
| Turn Off Time | 10ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 30000000Cycles |
| Dimensions | 94 x 14 x 80mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.