| Coil Voltage | 110V ac/dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 6.2mm |
| Height | 80mm |
| Length | 94mm |
| Series | PLC-RSC-120UC/21AU |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 3.5mA |
| Operating Temperature Range | -40 → +55°C |
| Turn On Time | 6ms |
| Turn Off Time | 15ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 94 x 6.2 x 80mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.