| Coil Voltage | 48V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Maximum Input Voltage | 48V dc |
| Switching Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 14mm |
| Height | 94mm |
| Length | 80mm |
| Series | PLC-RSC- 48DC/21-21 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 20mA |
| Special Features | Degree of protection IP20 |
| Operating Temperature Range | -40 → +60°C |
| Turn On Time | 8ms |
| Turn Off Time | 10ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Input Resistance | 2.4kΩ |
| Dimensions | 80 x 14 x 94mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.