| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 14mm |
| Height | 94mm |
| Length | 80mm |
| Series | PLC-RSC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 18mA |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Input Resistance | 1.33kΩ |
| Dimensions | 80 x 14 x 94mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.