| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Input Voltage | 72V dc |
| Switching Voltage | 2 → 72V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 6.2mm |
| Height | 90mm |
| Length | 80mm |
| Series | PLC-SC-S/H |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Dimensions | 80 x 6.2 x 90mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.