| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Load Current Rating | 10A |
| Minimum Input Voltage | 12V dc |
| Maximum Input Voltage | 12V dc |
| Switching Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 68mm |
| Height | 84mm |
| Length | 6.2mm |
| Series | RIF-0-RSC-12DC/ 1 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Input Current | 16mA |
| Special Features | IP20 Terminal Protection |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Operating Temperature Range | -40 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 20000000 cycles |
| Dimensions | 6.2 x 68 x 84mm |
| Relay Switching Classification | AC/DC Switching Relay |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Standards Met | DIN EN 50178 |
| Input Voltage Range | 9.6 → 18V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.