| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Number of Poles | 4 |
| Load Current Rating | 6A |
| Minimum Input Voltage | 19.2V |
| Maximum Input Voltage | 250V ac/dc |
| Switching Voltage | 250V ac/dc |
| Terminal Type | Push In |
| Depth | 75mm |
| Height | 96mm |
| Length | 31mm |
| Series | RIF |
| Input Current | 42mA |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Operating Temperature Range | -40 → 60°C |
| Accessory Type | Relay Module |
| Turn On Time | 13ms |
| Turn Off Time | 14ms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 2 x 10^7 cycles |
| Dimensions | 31 x 96 x 75mm |
| Relay Switching Classification | Power Contact Relay |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Input Voltage Range | 19.2 → 30V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.