| Coil Voltage | 24V ac/dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Cage Clamp |
| Depth | 78.7mm |
| Height | 103mm |
| Length | 6.2mm |
| Series | Harmony Relay RSL |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Special Features | LED Indicator, Slim Relay |
| Operating Temperature Range | -40 °C → +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 10000000 cycles |
| Relay Switching Classification | Slimline Relay |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.