| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 6.2mm |
| Height | 94mm |
| Length | 80mm |
| Series | SNR |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Maximum Switching Power (AC) | 1.5 kVA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.