| Coil Voltage | 24V dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Minimum Input Voltage | 24V |
| Switching Voltage | 250V ac |
| Terminal Type | Plug In |
| Depth | 54mm |
| Height | 86mm |
| Length | 15mm |
| Series | 788 |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Input Current | 19mA |
| Special Features | Reinforced Insulation |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Life | 1000 (Electrical) operations, 30000000 (Mechanical) operations |
| Dimensions | 15 x 86 x 54mm |
| Relay Switching Classification | Miniature Relay |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Standards Met | EN 60664-1, UL 508 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.