| Coil Voltage | 115V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Plug In |
| Depth | 81mm |
| Height | 94mm |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Special Features | Integrated Yellow LED |
| Operating Temperature Range | -40→60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Life | 50000 (Electrical) operations, 5000000 (Mechanical) operations |
| Relay Switching Classification | Miniature Relay |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Standards Met | EN 61010-2-201, EN 61373, EN 61810-1, UL 508, ATEX, IEC Ex |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.