| Coil Resistance | 145 Ω |
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil Voltage | 4.5V dc |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Coil Power | 140mW |
| Contact Material | Ag Plated, Au Plated |
| Height | 10mm |
| Operating Temperature Range | -55 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Terminal Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Depth | 7.2mm |
| Dimensions | 14.6 x 7.2 x 10mm |
| Length | 14.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.