| Monitoring Application | Temperature |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Time Delay | 0.5s |
| Frequency Sensing Range | 48 → 63Hz |
| Temperature Sensitivity | Overtemperature |
| Series | L |
| Current Range | Maximum of 5A |
| Height | 89mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 17.5mm |
| Dimensions | 66.5 x 17.5 x 89mm |
| Length | 66.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Frequency Sensed | 48Hz |
| Maximum Frequency Sensed | 63Hz |
| Number of Poles | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.