| Monitoring Application | Current |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Minimum Current Sensed | 10mA |
| Maximum Current Sensed | 10A |
| Time Delay | 0 → 5s |
| Series | IL 5882 |
| Current Range | 10 mA → 10A |
| Height | 90mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 35mm |
| Dimensions | 63 x 35 x 90mm |
| Length | 63mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.