| Monitoring Application | Insulation |
| Electrical Phase | 1, 3 |
| Voltage Sensing Range | 0 → 500V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Series | MK5880N |
| Height | 90mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 22.5mm |
| Dimensions | 97 x 22.5 x 90mm |
| Length | 97mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Voltage Sensed | 0V ac |
| Maximum Voltage Sensed | 500V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.