| Monitoring Application | Insulation |
| Electrical Phase | 1, 3 |
| Voltage Sensing Range | 0.8 → 1.1 V |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Time Delay | <4.2s |
| Series | AI 897 |
| Height | 77mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 45mm |
| Dimensions | 115 x 45 x 77mm |
| Length | 115mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.