| Monitoring Application | Temperature |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Temperature Sensing Range | 0 → +150°C |
| Temperature Sensitivity | Overtemperature |
| Series | IK 9094 |
| Height | 90mm |
| Operating Temperature Range | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 17.5mm |
| Dimensions | 59 x 17.5 x 90mm |
| Length | 59mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Temperature Sensed | +150°C |
| Minimum Temperature Sensed | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.