| Contact Configuration | DPST |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Frequency Sensing Range | 50Hz |
| Temperature Sensing Range | -20 → +45°C |
| Series | Z-TN |
| Current Range | 20A |
| Height | 70mm |
| Operating Temperature Range | +45°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 60mm |
| Dimensions | 80 x 70 x 17.5mm |
| Length | 80mm |
| Maximum Operating Temperature | +45°C |
| Standards Met | RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.