| Mounting Type | DIN Rail |
| Minimum Current Sensed | 1A |
| Maximum Current Sensed | 5A |
| Current Sensitivity | Overcurrent |
| Series | LOCC-BOX |
| Current Range | 1 → 5A |
| Height | 114.5mm |
| Operating Temperature Range | +50°C |
| Terminal Type | Cage Clamp |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 8.1mm |
| Dimensions | 116 x 8.1 x 114.5mm |
| Length | 116mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.