| Monitoring Application | Temperature |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Time Delay | 100ms |
| Temperature Sensing Range | 0 → 999°C |
| Temperature Sensitivity | Overtemperature |
| Series | K8AK-TH |
| Height | 90mm |
| Operating Temperature Range | +55°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 22.5mm |
| Dimensions | 100 x 22.5 x 90mm |
| Length | 100mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Maximum Temperature Sensed | +999°C |
| Minimum Temperature Sensed | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.