| Monitoring Application | Insulation |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Clip-On |
| Maximum Current Sensed | 0.2mA |
| Series | Vigilohm |
| Current Range | 0 → 0.2mA |
| Height | 110mm |
| Special Features | IP52 |
| Operating Temperature Range | -25 → 55°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 96mm |
| Dimensions | 110 x 96mm |
| Length | 110mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Standards Met | IEC 61010-1 |
| Maximum Voltage Sensed | 25V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.