| Monitoring Application | Current |
| Electrical Phase | 1 |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Minimum Current Sensed | 20mA |
| Maximum Current Sensed | 5A |
| Current Sensitivity | Overcurrent, Undercurrent |
| Frequency Sensing Range | 16.6 → 400Hz |
| Series | GAMMA |
| Current Range | 20 mA → 5A |
| Height | 90mm |
| Operating Temperature Range | +55°C |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 22.5mm |
| Dimensions | 108 x 22.5 x 90mm |
| Length | 108mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Number of Poles | 2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.