| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Switching Current | 12A |
| Terminal Type | Cage Clamp, Fork, Screw |
| Length | 21.2mm |
| Depth | 27.5mm |
| Height | 35.6mm |
| Series | CR-M |
| Standards Met | CE, EAC |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 21.2mm |
| Dimensions | 21.2 x 27.5 x 35.6mm |
| Application | Interface |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.