| Coil Voltage | 48V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 8A |
| Number of Poles | 2 |
| Latching | No |
| Terminal Type | Plug In |
| Maximum Switching Voltage (AC) | 400V |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V |
| Length | 29mm |
| Coil Resistance | 3500Ω |
| Coil Power | 650mW |
| Depth | 12.4mm |
| Height | 25mm |
| Series | 40 Series |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Life | 10 x 10^6 cycles |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Isolation Coil To Contact | 6kV |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.