| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Switching Current | 12A |
| Number of Poles | 1 |
| Length | 28.8mm |
| Coil Resistance | 1080Ω |
| Coil Power | 530mW |
| Depth | 27mm |
| Height | 12.7mm |
| Series | RJ |
| Contact Material | Silver Alloy |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.