| Coil Voltage | 110V ac |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Switching Current | 12A |
| Number of Poles | 4 |
| Latching | No |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Maximum Switching Voltage (AC) | 240V ac |
| Maximum Switching Voltage AC | 240V ac |
| Maximum Switching Voltage (DC) | 28V dc |
| Maximum Switching Voltage DC | 28V dc |
| Length | 40.8mm |
| Coil Resistance | 1800Ω |
| Coil Power | 2.5W |
| Depth | 27.4mm |
| Height | 35mm |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Life | 1000000 (Electrical) cycles, 10000000 (Mechanical) cycles |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Isolation Coil To Contact | 2.2kV ac |
| Maximum Switching Power DC | 1.5 W |
| Maximum Switching Power AC | 2.5VA |
| Application | Power |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.