| Coil Voltage | 60V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switching Current | 6A |
| Number of Poles | 1 |
| Latching | No |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Switching Voltage AC | 277V |
| Maximum Switching Voltage DC | 230V dc |
| Maximum Switching Current DC | 6 A |
| Maximum Switching Current AC | 6 A |
| Length | 6.2mm |
| Coil Resistance | 20500Ω |
| Coil Power | 170mW |
| Depth | 78.7mm |
| Height | 96mm |
| Series | Harmony Relay RSL |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Life | 10000000 cycles |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Isolation Coil To Contact | 4kV ac |
| Maximum Switching Power DC | 1500 VA |
| Maximum Switching Power AC | 150 W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.