| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 6A |
| Length | 5mm |
| Input Current | 6A |
| Depth | 15mm |
| Height | 28mm |
| Series | Harmony Relay RSL |
| Standards Met | CSA, EAC, EN/IEC, UL |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Life | 60000 (Electrical) Cycles, 10000000 (Mechanical) Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 5 x 15 x 28mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.