| Coil Voltage | 240V ac |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Switching Current | 30A |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Length | 68.58mm |
| Coil Resistance | 3.8 kΩ |
| Depth | 34.54mm |
| Height | 37.97mm |
| Series | T92 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Application | Power |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.