| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Switching Current | 30A |
| Number of Poles | 2 |
| Maximum Switching Voltage AC | 600V |
| Length | 52.32?mm |
| Coil Resistance | 350 Ω |
| Coil Power | 1.7W |
| Height | 30.73?mm |
| Contact Material | AgSnOInO |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Width | 34.54?mm |
| Dimensions | 52.32 x 30.73 x 34.54mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.