| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | 5PDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 8A |
| Number of Poles | 6 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage DC | 300V dc |
| Coil Resistance | Ω |
| Coil Power | 700mW |
| Series | SCHRACK SR6 |
| Contact Material | AgSnO2+Au |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.