| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | 4NO/2NC |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 8A |
| Number of Poles | 6 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V ac |
| Length | 55mm |
| Coil Resistance | 822 O Ω |
| Coil Power | 700mW |
| Height | 15.7mm |
| Series | SCHRACK SR6 |
| Contact Material | AgSnO2+Au |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Width | 16.5mm |
| Dimensions | 55 x 16.5 x 15.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.