| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 30A |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Maximum Switching Voltage AC | 480V ac |
| Length | 32mm |
| Coil Resistance | 160 Ω |
| Coil Power | 900mW |
| Depth | 25mm |
| Height | 27mm |
| Series | Potter & Brumfield T9G |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 25mm |
| Dimensions | 32 x 25 x 27mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.