| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 40A |
| Number of Poles | 1 |
| Latching | No |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage AC | 277V |
| Maximum Switching Voltage DC | 30V dc |
| Length | 27.43mm |
| Coil Resistance | 64Ω |
| Coil Power | 2.25W |
| Depth | 32.5mm |
| Height | 20.4mm |
| Series | T9V |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Isolation Coil To Contact | 4kV |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.