| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 6A |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V ac |
| Length | 20mm |
| Coil Resistance | 3.39 kΩ |
| Coil Power | 2.88W |
| Height | 10.6mm |
| Series | SCHRACK Miniature PCB Relay RE |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | +50°C |
| Width | 10mm |
| Dimensions | 20 x 10.6 x 10mm |
| Application | I/O Modules, PLCs, Temperature Controls |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.