| Coil Voltage | 9V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Switching Current | 12A |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Maximum Switching Voltage AC | 400V ac |
| Length | 29mm |
| Coil Resistance | 200 Ω |
| Coil Power | 400mW |
| Depth | 12.7mm |
| Height | 15.7mm |
| Series | SCHRACK Power PCB Relay RZ |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Width | 12.7mm |
| Dimensions | 29 x 12.7 x 15.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.