| Coil Voltage | 24V ac |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Plug In |
| Switching Current | 10A |
| Number of Poles | 2 |
| Latching | Yes |
| Terminal Type | Quick Connect/Solder |
| Length | 38.9mm |
| Coil Resistance | 176 Ω |
| Depth | 35.7mm |
| Height | 54.8mm |
| Series | Potter & Brumfield KUL |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Width | 35.7mm |
| Dimensions | 38.9 x 35.7 x 54.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.