| Contact Configuration | SPST |
| Coil Voltage | 24V dc |
| Mounting Type | Plug In |
| Maximum Switching Voltage (AC) | 100V ac |
| Maximum Switching Voltage AC | 100V ac |
| Maximum Switching Voltage (DC) | 100V dc |
| Maximum Switching Voltage DC | 100V dc |
| Coil Resistance | 2150Ω |
| Length | 19.1mm |
| Height | 6.8mm |
| Depth | 7.85mm |
| Dimensions | 19.1 x 7.85 x 6.8mm |
| Isolation Coil To Contact | 1.4kV dc |
| Maximum Switching Power AC | 10VA |
| Contact Material | Rhodium |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Contact Resistance | 150 mΩ |
| Terminal Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Time Including Bounce | 1ms |
| Life | 1000000 (Electrical) cycles |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Switching Power DC | 10 W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.