| Contact Configuration | DPDT |
| Coil Voltage | 12V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Voltage AC | 175V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 175V dc |
| Coil Power | 210mW |
| Coil Resistance | 680Ω |
| Length | 20.1mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 10.2mm |
| Dimensions | 20.1 x 10.2 x 10.2mm |
| Isolation Coil To Contact | 3 kV ac, 4.5kV dc |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Contact Resistance | 150 mΩ |
| Terminal Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Time Including Bounce | 1ms |
| Life | 100000000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Switching Power DC | 3 W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.