| Contact Configuration | SPST |
| Coil Voltage | 12V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC | 1 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 300V |
| Maximum Switching Voltage DC | 350V dc |
| Coil Resistance | 1000Ω |
| Length | 22.86mm |
| Depth | 7.62 (Dia.)mm |
| Dimensions | 7.62 (Dia.) x 22.86in |
| Isolation Coil To Contact | 1kV |
| Maximum Switching Power AC | 100VA |
| Contact Material | Rhodium |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Contact Resistance | 80 mΩ |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Time Including Bounce | 1ms |
| Life | 10000000 (50 W) operations, 1000000000 (Dry) operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.