| Contact Configuration | DPST |
| Coil Voltage | 5 and 6V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC | 500 mA |
| Maximum Switching Voltage DC | 100V dc |
| Coil Power | 100 – 150mW |
| Coil Resistance | 200 Ω |
| Length | 19.56mm |
| Height | 8mm |
| Depth | 7.62mm |
| Dimensions | 19.56 x 7.62 x 8mm |
| Special Features | Coil Suppression Diode, UL Coil Insulation |
| Number of Poles | 2 |
| Contact Material | Ruthenium |
| Operating Temperature Range | -35 → 85°C |
| Terminal Type | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.