| Contact Configuration | DPST |
| Coil Voltage | 5V dc |
| Mounting Type | Plug In |
| Maximum Switching Voltage AC | 200V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 200V dc |
| Coil Resistance | 200Ω |
| Length | 19.3mm |
| Height | 7.5mm |
| Depth | 7mm |
| Dimensions | 19.3 x 7 x 7.5mm |
| Maximum Switching Power AC | 10VA |
| Number of Poles | 2 |
| Contact Material | Ruthenium |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Contact Resistance | 150 mΩ |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 5000000 (Electrical)Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Switching Power DC | 10 W |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.