| Supply Voltage | 24V |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 2 |
| Function | Emergency Stop, Safety Switch/Interlock |
| Reset Method | Automatic & Manual |
| Range | ESR5 |
| Safety Category ISO 13849-1 | 4 |
| Safety Category (ISO 13849-1) | 4 |
| PL ISO 13849-1 | e |
| PL (ISO 13849-1) | e |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| SIL (IEC 61508) | 3 |
| Terminal Type | Screw |
| Standards Met | CE, CSA, UL |
| Width | 114.5mm |
| Depth | 99mm |
| Series | Eaton Moeller |
| Performance Level | e |
| Length | 22.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.