| Supply Voltage | 24V dc |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 3 |
| Function | Emergency Stop, Light Beam/Curtain, Safety Switch/Interlock |
| Auxiliary Contacts | 2 |
| Reset Method | Automatic & Manual |
| Range | PNOZ X |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Depth | 121mm |
| Series | PNOZ XV3P |
| Length | 94mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.